Přeskočit navigaci

Top menu

Další výrobci 

Jak se peče

Jak se dělá rohlík

Češi milují klasický rohlík! Už od raného dětství: neexistuje snad malé dítě, které by v kočárku nikdy neokusovalo rohlík.  Čerstvý rohlík s máslem je mňamkou, které málokdo odolá.

Ve skupině United Bakeries v Česku vyrobíme ve třinácti pekárnách každý den v průměru 3,4 miliony kusů klasických rohlíků. Pokud bychom z roční produkce rohlíků Delta vytvořili řetězec, obtočil by zeměkouli kolem rovníku, kde obvod představuje 40,075 km, více než šestkrát. Je zřejmé, že lidé v Česku ani v záplavě moderních cereálních a jiných výrobků na svůj oblíbený rohlík nedají dopustit.

Jak se dělá klasický rohlík? Základními surovinami pro výrobu jsou pšeničná mouka, sůl, droždí, olej a voda. Nejprve je nutné vymísit těsto, to trvá v automatických mísičkách 6 – 7 minut, potom těsto zraje 10 minut.

Vyzrálé těsto se pak v děličce dělí na tzv. klonky (těstové kuličky), které přejíždějí do předkynárny, kde v konstantním prostředí předkynou 8 – 9 minut. Poté přejíždějí do rohlíkového stroje, který z klonků vytvoří oválné placky - ty se poté po delší straně strojově srolují. Už stočené rohlíky se odsadí na tzv. lavičky do kynárny, kde v teplotě 34 – 38 stupňů Celsia a při vlhkosti 62 až 70 procent kynou 35 – 45 minut.

Po nakynutí se rohlík ovlaží vodou (případně posype posypem – solí, kmínem nebo mákem) a peče se 12 až 13 minut při teplotě v sinusoidě 240:270:230 stupňů Celsia. Na začátku pece rohlíky procházejí tzv. pařící zónou, aby kůrka změkla a byla elastická, protože rohlík pečením zvětšuje svůj objem.

Po vypečení rohlíky už padají přes počítací stroje do přepravek a z expedice míří k zákazníkům. Ideální je rohlík sníst do 12 hodin od upečení, ale nejlepší je co nejčerstvější. Což znamená sníst rohlík do hodiny od upečení.

Rohlík vypadá jako jednoduchý výrobek, ale z výčtu výrobních operací je zřejmé, že tomu tak není. Dobrou chuť!

Fotogalerie z výroby

msi

Mísič San Cassiano - zde se mísí těsto

klonky

"Zárodky" rohlíku, kterým se říká klonky

rohlkov stroj

Tubusy propadávají klonky do rohlíkových strojů - zde se nejprve vytvoří z klonků placky, které se srolují

po vyjet z rohlkovho stroje

Po vyjetí z rohlíkového stroje už má rohlík svůj tvar

kynrna rohlkov linky

Kynárna rohlíkové linky

vykynut rohlky zajdj do pece

Vykynuté rohlíky zajíždějí do pece

prbn pec na vrobu rohlk

Průběžná pec rohlíkové linky

upeen rohlky vyjdj z pece

Upečené rohlíky vyjíždějí na konci pece

potac stroj odpotv rohlky do pepravek

Počítací stroje odpočítávají správné množství rohlíků do přepravek

 
Řekli o chlebu

Petr Vacek

petr vacek

Herec

„Zdravá výživa mi naštěstí moc chutná, problém mám naopak s klasickou českou kuchyní. Bůček je pro mě nepoživatelná potravina. Strašně mi chutnají indické chleby. Tedy jsou-li to chleby, spíš placky. Čapátí jsem si dokonce začal dělat doma sám. Papadumy, po těch bych se utloukl, stejně jako po kynutém chlebu nan. V Izraeli dělaly jemenské babky na ulici chleba ve tvaru veliké pružné placky, taky moc dobré. Naopak hnusné je pečivo v Číně. Nejspíš ho neznají a dělají jen kvůli bílým cizincům, tím si vysvětluji, že za nic nestálo. Já jsem opravdu mlsný, takže cereální houska a bio croissant vítězí nad klasickým tukovým rohlíkem. Ale nejoblíbenějším pekárenským výrobkem je pro mě kobliha s pudinkovou náplní. "

Kterou značku máte raději?

Delta - 99
Fr. Odkolek - 101

kpz