Přeskočit navigaci

Top menu

Další výrobci 

Jak se peče

Jak se dělá rohlík

Češi milují klasický rohlík! Už od raného dětství: neexistuje snad malé dítě, které by v kočárku nikdy neokusovalo rohlík.  Čerstvý rohlík s máslem je mňamkou, které málokdo odolá.

Ve skupině United Bakeries v Česku vyrobíme ve třinácti pekárnách každý den v průměru 3,4 miliony kusů klasických rohlíků. Pokud bychom z roční produkce rohlíků Delta vytvořili řetězec, obtočil by zeměkouli kolem rovníku, kde obvod představuje 40,075 km, více než šestkrát. Je zřejmé, že lidé v Česku ani v záplavě moderních cereálních a jiných výrobků na svůj oblíbený rohlík nedají dopustit.

Jak se dělá klasický rohlík? Základními surovinami pro výrobu jsou pšeničná mouka, sůl, droždí, olej a voda. Nejprve je nutné vymísit těsto, to trvá v automatických mísičkách 6 – 7 minut, potom těsto zraje 10 minut.

Vyzrálé těsto se pak v děličce dělí na tzv. klonky (těstové kuličky), které přejíždějí do předkynárny, kde v konstantním prostředí předkynou 8 – 9 minut. Poté přejíždějí do rohlíkového stroje, který z klonků vytvoří oválné placky - ty se poté po delší straně strojově srolují. Už stočené rohlíky se odsadí na tzv. lavičky do kynárny, kde v teplotě 34 – 38 stupňů Celsia a při vlhkosti 62 až 70 procent kynou 35 – 45 minut.

Po nakynutí se rohlík ovlaží vodou (případně posype posypem – solí, kmínem nebo mákem) a peče se 12 až 13 minut při teplotě v sinusoidě 240:270:230 stupňů Celsia. Na začátku pece rohlíky procházejí tzv. pařící zónou, aby kůrka změkla a byla elastická, protože rohlík pečením zvětšuje svůj objem.

Po vypečení rohlíky už padají přes počítací stroje do přepravek a z expedice míří k zákazníkům. Ideální je rohlík sníst do 12 hodin od upečení, ale nejlepší je co nejčerstvější. Což znamená sníst rohlík do hodiny od upečení.

Rohlík vypadá jako jednoduchý výrobek, ale z výčtu výrobních operací je zřejmé, že tomu tak není. Dobrou chuť!

Fotogalerie z výroby

msi

Mísič San Cassiano - zde se mísí těsto

klonky

"Zárodky" rohlíku, kterým se říká klonky

rohlkov stroj

Tubusy propadávají klonky do rohlíkových strojů - zde se nejprve vytvoří z klonků placky, které se srolují

po vyjet z rohlkovho stroje

Po vyjetí z rohlíkového stroje už má rohlík svůj tvar

kynrna rohlkov linky

Kynárna rohlíkové linky

vykynut rohlky zajdj do pece

Vykynuté rohlíky zajíždějí do pece

prbn pec na vrobu rohlk

Průběžná pec rohlíkové linky

upeen rohlky vyjdj z pece

Upečené rohlíky vyjíždějí na konci pece

potac stroj odpotv rohlky do pepravek

Počítací stroje odpočítávají správné množství rohlíků do přepravek

 
Řekli o chlebu

Jiří Babica

babicaKuchař, televizní moderátor

 „I čerstvý chléb nebo pečivo třeba jenom s máslem je obrovská lahůdka. Důležité je kupovat radši méně a častěji než hodně do zásoby - a jíst pak gumáky. To jsem se naučil v Německu. Stejně tak důležité je dávat kupované pečivo do papírového sáčku, nikoli do igelitu. Já si z každého města, kde točíme naše pořady, vždy přivezu místní čerstvý kvalitní chléb. Člověk by neměl na chlebu šetřit. Miluji štoly a jiné sladké propletence a mám rád různé chutě. Když přijdu do pekařství, kde to voní a vše mají čerstvé, jsem nadšený. Nikdy mě neomrzí čerstvý chléb a křupavé rohlíky. Když vidím starý film nebo pohádku, kde si u stolu odkrojují z obrovského pecnu křupavého chleba, tak si říkám: Ten bych chtěl a rád bych si ho kupoval, i kdyby stál 200 Kč.“

Kterou značku máte raději?

Delta - 116
Fr. Odkolek - 112

kpz